Spotkanie z kolegami z Kazachstanu

Plakat Spotkanie z kolegami z Kazachstanu.png

20 lutego 2023 r.
w czytelni szkolnej odbyło się kolejne spotkanie online z uczniami ze szkoły Nazarbayev Intellectual School of Physics and Mathematics w Kokczetaw (Kazachstan). Tematem tego spotkania były zainteresowania uczniów z Polski i Kazachstanu. Jednak spotkanie, zgodnie z wcześniejszą umową, rozpoczęliśmy od prezentacji najważniejszych, najbardziej znanych książek w Polsce i Kazachstanie. Prezentację na temat „Pana Tadeusza” przygotowały Wiktoria, Weronika, Martyna, Natalia i Amelia z klasy VIII a. Treść prezentacji przetłumaczona została na język rosyjski i język angielski.

Uczniowie z Kazachstanu opowiedzieli o najpopularniejszej wśród młodych czytelników książce jaką jest „Nazywam się Koża”. Jest to opowieść o dorastaniu, dojrzewaniu osobowości. Bohaterem jest chłopiec, który zmienia się w odpowiedzialnego, mądrego młodego człowieka.

Po zaprezentowaniu lektur obowiązkowych przystąpiliśmy do prezentacji zainteresowań, o których wcześniej uczestnicy spotkania pisali na padlecie przygotowanym na tę okazję.

Link do padletu

Z przyjemnością kolejny raz stwierdziliśmy, że młodzież na całym świecie jest bardzo podobna do siebie. Wiele zainteresowań było zbieżnych: filmy, literatura, muzyka, zainteresowanie motoryzacją. Pojawiły się jednak różne zainteresowania: kickboxing, czy gra na narodowym kazachskim instrumencie narodowym, jakim jest dombra.
To było bardzo sympatyczne spotkanie. Umówiliśmy się na kolejne (niestety ostatnie w tym roku) spotkanie w kwietniu, w czasie którego przystąpimy do drużynowej, polsko-kazachskiej rozgrywki „Milionerów”.

20 февраля 2023 года в читальном зале школы состоялась еще одна онлайн-встреча со студентами из Назарбаевской Интеллектуальной школы физики и математики в Кокшетау (Казахстан). Темой встречи стали интересы польских и казахстанских школьников. Однако встреча началась с презентации самых важных, самых известных книг польских и казахстанских стран. Презентацию на тему "Пана Тадеуша" подготовили Виктория, Вероника, Мартина, Наталья и Амелия из VIII класса а. содержание презентации было переведено на русский и английский языки.

Учениеи из Казахстана рассказали о самой популярной среди юных читателей книге "Меня зовут Кожа"” Это история взросления. Главный герой-мальчик, который превращается в ответственного, мудрого молодого человека.

После представления обязательных чтений мы приступили к презентации интересов, о которых ранее участники встречи писали на падлете, подготовленном к этому случаю.

Ссылка: для падлета

Мы с удовольствием вновь обнаружили, что молодежь во всем мире очень похожа друг на друга. Многие интересы сходились: фильмы, литература, музыка, интерес к автомобилестроению. Однако были и разные интересы: кикбоксинг или игра на казахском национальном инструменте, который является домброй.

On February 20, 2023, another online meeting with students from the Nazarbayev Intellectual school of Physics and Mathematics in Kokchetav (Kazakhstan) took place in the school reading room. The topic of this meeting was the interests of students from Poland and Kazakhstan. However, the meeting, in accordance with the previous agreement, began with the presentation of the most important, most famous books in Poland and Kazakhstan. The presentation on "Mr. Tadeusz" was prepared by Victoria, Veronika, Martyna, Natalia and Amelia from Class VIII A. The content of the presentation was translated into Russian and English.

Students from Kazakhstan told about the most popular book among young readers which is "my name is Koza". This is a story about growing up, maturing personality. The hero is a boy who turns into a responsible, wise young man.

After the presentation of the compulsory readings, we proceeded to the presentation of the interests that the participants of the meeting had previously written about on the Padlet prepared for this occasion.

Link: to Padlet

We are pleased to say once again that young people all over the world are very similar to each other. Many interests converged: films, literature, music, interest in motoring. However, various interests appeared: kickboxing, or playing the National Kazakh National Instrument, which is the dombra.

It was a very pleasant meeting. We agreed on another (unfortunately last this year) meeting in April, during which we will join the Polish-Kazakh team "Millionaires".