Logo rozbudowane laboratoriów przyszłości.jpg

Żeby zobaczyć nasze działania w ramach projektu, wybierz tag Laboratoria przyszłości.

Laboratoria Przyszłości inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTechw Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

Program realizowany jest na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „ Laboratoria przyszłości”.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Finansowe wsparcie, jakie nasza szkoła otrzymała w ramach programu Laboratoria Przyszłości to kwota 214 800 zł.

To z nich zakupione zostały:

• Drukarka 3D Flashforge Adventure 4 -2 szt.
  • Szafka pod drukarkę 3D -2 szt.
  • Laptop Dell Inspirion 5406 – 2 szt.
  • Mikroport Saramonic Blink 500 B1- 1 szt.
  • Mikrofon kierunkowy z akcesoriami Saramonic V mic-mini – 1 szt.
  • Oświetlenie do realizacji nagrań Softbox – 1 szt.
  • Aparat fotograficzny Sony DSC RX100 – 1szt.
  • Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery Moza AIR 2S -1 szt.
  • Statyw i stół obrotowy dla skanerów Einscan -1 szt.
  • Skaner 3D Shinning 3D EinScan -1 szt.
  • Statyw do aparatu i kamery Esperanza  -1 szt.
  • Hafciarka cyfrowa z akcesoriami Brother- 1 szt.
  • Zestaw Forbot do kursu Arduino Grove-StarterKit – 20 zestawów
  • Robot Photon Moduł Fizyka -12 zestawów
  • Robot DJI RoboMaster S1 -10 szt.
  • Zestaw mikrofonowy bezprzewodowy VONYX VM61 -1 szt.
  • Oprogramowanie do edycji, montażu i tworzenia materiałów video Adobe Premiere Elements 2021 -4 szt.
  • Mobilny Green Screen 180 x 148 cm Pro PROSTUFF -2 szt.
  • Nagłośnienie Power Dynamics Subwoofer - 1 zestaw
  • Głośnik bezprzewodowy Media –Tech Boombox Dual -5 szt.
  • Konsola –mikser dźwięku 8-kanałowy Power Dynamics – 1 szt.
  • Bezprzewodowe słuchawki studyjne z systemem redukcji hałasu Sony – 10 szt.
  • Radioodtwarzacz CD Philips AZ700T -3 szt.
  • Radioodtwarzacz CD BLAUPUNKT BB30BT -3 szt.
  • Stacja lutownicza Yihua 706 -1 szt.
  • Szafa metalowa na narzędzia z półkami i wyposażeniem – 4 szt. + 2 zestawy narzędzi
  • Tablica biała suchościeralna – 16 szt.
  • Fotel obrotowy -26 szt.
  • Stoły zajęciowe – 1 zestaw

Wyżej wymieniony sprzęt przyczynił się już do unowocześnienia bazy szkolnej i zostanie wykorzystany do prowadzenia zajęć edukacyjnych nie tylko obowiązkowych, ale także dodatkowych, wynikających z chęci rozwijania pasji i zainteresowań naszych uczniów. Zajęcia będą  mogły być prowadzone przy użyciu najnowszych technologii.

Sala informatyczna została wyposażona w stoły zajęciowe, fotele obrotowe, szafy, drukarkę 3D wraz z laptopem, skaner, statyw i stół obrotowy dla skanerów, green screen, roboty edukacyjne oraz hafciarkę cyfrową do pracy dla uczniów. Nowa technologia robotów edukacyjnych RoboMaster umożliwia wykorzystanie ich na zajęciach koła informatycznego.

Salę techniczną wyposażono w szafy narzędziowe wraz z zestawami narzędzi, które wykorzystywane są na lekcji techniki.

Sala fizyczna dysponuje robotami Photon Moduł Fizyka na zajęciach z fizyki, gdzie uczy się je programować, obsługiwać, dokonywać pomiarów długości i szerokości. Uczniowie uczą się planowania, przeprowadzania doświadczeń, wnioskowania na podstawie  obserwacji
i wyników pomiarowych. Uczą się przeliczania wielokrotności i podwielokrotności oraz zamiany jednostek. Zaprogramowanie robota do poruszania się w określonym kierunku i wydawania dźwięków jest sukcesem nauczyciela i całej klasy.

Z całą pewnością pozytywnie wpływa to na rozwój naszych uczniów, pozwala im zdobywać nową wiedzę i umiejętności, spośród których niezwykle cenne i istotne wydają się umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych oraz rozwiązywania złożonych
i rzeczywistych problemów, w sposób atrakcyjny, gwarantujący im sukces w dorosłym życiu, a przecież na tym nam najbardziej zależy.

Logo rozbudowane laboratoriów przyszłości.jpg