Bierzemy udział w akcji ,,Żonkile"

Plakacik akcji żonkile.jpg

19 kwietnia nasza szkoła zainaugurowała udział w akcji ,,Żonkile", organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, by uczcić osiemdziesiątą pierwszą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie podczas II wojny światowej.

Tego dnia uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu i Aktywu Bibliotecznego rozdawali papierowe żonkile. Uczniowie, rodzice i pracownicy naszej szkoły nosili tego dnia ten żółty kwiat na znak solidarności z dobrem i przeciwstawienia się złu, dyskryminacji i wykluczeniu.

Nauczyciele poloniści, bibliotekarze, opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu oraz wychowawczynie klasa młodszych w najbliższych dniach przeprowadzą w klasach I - VIII cykl zajęć na podstawie materiałów przygotowanych przez Muzeum Polin.

Przedsięwzięcie najlepiej opisują sami organizatorzy: „Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.(…) Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych”.