Warsztaty z Fundacją Dialog

Uczniowie kl VI A podczas warsztatów o tolerancji.jpg

W ramach wsparcia uczniów z doświadczeniem migracji, pani Justyna Mojsewicz - nauczycielka bibliotekarka 9 lutego zorganizowała w szkolnej czytelni warsztaty dla uczniów klasy VI A, które poprowadziła pani Natalia Mikulicz, koordynatorka wolonariatu w Fundacji Dialog. Spotkanie rozpoczęła pani wicedyrektor Aneta Dziewiątkowska, witając gościa oraz uczniów.

Wspomniana Fundacja zajmuje się wsparciem osób z doświadczeniem migracyjnym. W jej działaniach pojawiają się motywy szeroko pojętej tolerancji i szacunku dla odmienności.

Zorganizowane zajęcia warsztatowe były przeprowadzone na temat tolerancji wobec osób z problemem migracji i uchodźstwa dla klas wielokulturowych. Ich celem było uwrażliwienie uczniów na siebie nawzajem, na swoje trudności, przeżycia, problemy oraz doświadczenia.

Pani Natalia przybliżyła młodzieży problemy, z jakimi zmagają się migranci na całym świecie. Zwróciła uwagę, na konieczność przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności osób pochodzących z innych krajów. Prowadząca warsztaty apelowała do zgromadzonych uczniów o szacunek, tolerancję i akceptację względem migrantów uczących się w szkole oraz w najbliższym otoczeniu.

Podsumowując rozważania na temat migracji, pani Natalia doszła do wniosku, że temat migracji i migrantów jest niezwykle ważną kwestią dla wszystkich ludzi na świecie. Lekcja była przykładem zarówno tolerancji, otwartości, przyjaznego nastawienia do migrantów, jak i próbą zrozumienia trudnego zagadnienia masowych migracji - jednego z głównych problemów współczesnej Europy i świata.

Godzina minęła błyskawicznie i już trzeba było się rozstawać... Szóstoklasiści chętnie brali czynny udział w zorganizowanych zajęciach, a potem sami zadawali wiele nurtujących pytań w indywidualnych rozmowach z gościem. To była świetna okazja, by przypomnieć naszym uczniom, że najważniejsze jest to, żeby patrząc na innego człowieka, kierować się sercem.

Dziękujemy pani Natalii Mikulicz zarówno za inspirujące spotkanie, jak również cenną i wartościową lekcję