Warsztaty z Fundacją Dialog

Młodzież na warsztatach i logo fundacji.jpg

11 marca 2024 r. w szkolnej czytelni odbyły się warsztaty poświęcone integracji i wielokulturowości dla uczniów klas VI-VIII z aktywistką Fundacji Dialog, koordynatorem wolontariatu, panią Natalią Mikulicz. Na zajęcia zaproszone zostały następujące klasy wraz z nauczycielami :
Klasa VI B pod opieką pani Anety Polak-Karpowicz
Klasa VII A pod opieką pana Alana Millera
Klasa VII B pod opieką pani Małgorzaty Stempniewskiej
Klasa VIII A pod opieką pań: Małgorzaty Sakowicz i Katarzyny Gromotowicz

Fundacja Dialog zajmuje się między innymi wsparciem osób z doświadczeniem migracyjnym i pomaga im odnaleźć się w nowym środowisku. W działaniach organizacji na pierwszy plan wysuwają się motywy szacunku dla odmienności oraz szeroko pojętej tolerancji. Link do strony internetowej Fundacji Dialog: https://fundacjadialog.pl/.

Warsztaty przeprowadzone przez Panią Natalię w naszej szkole miały na celu zarówno integrację klas wielokulturowych, jak również ukierunkowanie uczniów na wzajemne poznanie swoich kultur, odczuć i emocji związanych z tematyką uchodźstwa. W tych spotkaniach chodziło o uwrażliwienie młodych ludzi na siebie nawzajem, na swoje problemy, przeżycia, trudności oraz doświadczenia.
Uczniowie brali czynny udział w zajęciach, a potem sami zadawali wiele pytań w indywidualnych rozmowach z zaproszonym gościem. Kilkanaście osób okazało chęć otwarcia swego serca potrzebującym, zapisując się na wolontariat do Fundacji. Warsztaty można byłoby podsumować pięknym cytatem z książki pt. „Mały Książę” A. de Saint-Exupery’ego : „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

Organizatorki warsztatów - Justyna Mojsewicz i Dorota Jabłońska - nauczycielki bibliotekarki – dziękują pani Natalii Mikulicz za niezwykle interesujące zajęcia, a uczniom klasy VII c: Adrianowi N., Adrianowi S., Bartoszowi T, Mateuszowi, Tymoteuszowi i Kamilowi za pomoc w przygotowaniu do spotkania.