Warsztaty wielokulturowe Fundacji Dialog dla uczniów klas IV - VIII

23 kwietnia 2024 r. w szkolnej czytelni odbyły się
warsztaty poświęcone integracji i wielokulturowości dla uczniów klas IV-VII z aktywistką Fundacji Dialog, koordynatorem wolontariatu, panią Natalią Mikulicz. Na zajęcia zaproszone zostały następujące klasy wraz z nauczycielami :
Klasa IV A pod opieką pani Anny Karczewskiej
Klasa V D pod opieką pana Piotra Maksima
Klasa VII C pod opieką pana Piotra Maksima

Fundacja Dialog
zajmuje się wsparciem osób z doświadczeniem migracyjnym i pomaga im odnaleźć się w nowym środowisku. W jej działaniach widoczne są motywy szacunku dla odmienności oraz szeroko pojętej tolerancji. Link do strony internetowej Fundacji Dialog.

Zajęcia z wielokulturowości przeprowadzone przez panią Natalię miały na celu ukazanie uczniom, iż świat jest różnorodny, zamieszkiwany przez ludzi wielu religii, tradycji oraz kultur. W tej różnorodności nie ma podziału na lepszych i gorszych, gdyż wszystkim ludziom należy się szacunek. W tych warsztatach chodziło o wzbudzenie w uczniach pozytywnych uczuć, takich jak tolerancja, szacunek, akceptacja oraz chęć niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, a potem sami zadawali wiele pytań w indywidualnych rozmowach z gościem. Warsztaty doskonale podsumowuje przepiękny cytat z książki pt. „Mały Książę” A. de Saint-Exupery’ego : „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać. Doznanie przyjaźni daje wielkie zadowolenie.”
Organizatorki warsztatów -
Justyna Mojsewicz i Dorota Jabłońska - nauczycielki bibliotekarki – dziękują pani Natalii Mikulicz za niezwykle inspirujące zajęcia, a uczniom klasy VII c:  Adrianowi N., Adrianowi S., Bartoszowi T.,  Mateuszowi, Tymoteuszowi, Kamilowi, Kacprowi, Adamowi za pomoc w przygotowaniu do spotkania.