Uroczysta gala Wojewódzkiego Konkurs Plastycznego ,,Czytanie jest THE BEST"

m Laureaci z Tomaszem Samojlikiem.JPG

29 maja 2023 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli na ulicy Złotej  odbyła się uroczysta gala rozdania nagród Wojewódzkiego Konkurs Plastycznego ,,Czytanie jest THE BEST". Konkurs corocznie towarzyszy kwietniowym Międzynarodowym Targom Książki w Białymstoku, jego organizatorami są: Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku, Fundacja ,,Sąsiedzi” i białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
   Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich typów szkół. Uczestnicy wykonują ilustrację do książki ulubionego autora lub plakat promujący czytanie i (lub) Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Corocznie prace oceniają pracownicy Galerii Sleńdzińskich (w tym roku panie Izabela Suchocka i Jowita Wiśniewska).
  W 2023 r. na konkurs wpłynęło ponad  230 prac z 60 szkół województwa podlaskiego. Jury nagrodziło i wyróżniło 40 osób.
  Tegoroczna gala poprzedzała inaugurację wojewódzkiej akcji Rozczytane Podlaskie, podczas której najważniejsi przedstawiciele władz województwa, miasta i różnych instytucji czytali dzieciom. Laureaci konkursu z klas I - VI otrzymali zaproszenie na tę uroczystość (była to część nagrody) - mieli więc niepowtarzalną okazję spotkać się z najważniejszymi osobami naszego regionu, które specjalnie dla nich czytały książki...
  Nagrody i wyróżnienia wręczali laureatom: pisarz Tomasz Samojlik, prezes Fundacji Sąsiedzi Andrzej Kalinowski, prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Białymstoku - Anna Kondracka i jurorka - pani Jowita Wiśniewska z Galerii Sleńdzińskich w Białmstoku.
  Nagrodzone prace można obejrzeć w galerii ,,Na Złotej", potem będą eksponowane w filiach 7 i 8 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Prace wyróżnione pokazuje prezentacja komputerowa.

W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie, laureatom - za przyjęcie zaproszenia na galę podsumowującą konkursowe zmagania, a sponsorom za ufundowanie wspaniałych nagród. Oto nasi Darczyńcy: Urząd Miejski w Białymstoku, Fundacja Sąsiedzi, Rada Rodziców SP 43, Pijalnia Czekolady Wedel, Galeria Sleńdzińskich, Europe Direct Podlaskie, Tania Książka i Agencja Artystyczna PortretyGo.

Zapraszam do zapoznania się z protokołem konkursu i prezentacją prac laureatów.

Dorota Jabłońska - koordynatorka