TEG - warsztaty ph. ,,Cztery zwykłe miski"

TEG - warsztaty Cztery zwykłe miski - IV c (1).jpg

Uczniowie klas czwartych
podczas Tygodnia Edukacji Globalnej (13 – 17 listopada 2023 r.) zostali zaproszeni do szkolnej czytelni na dwugodzinne warsztaty ph. ,,Cztery zwykłe miski”.

Hasło warsztatów to powtórzenie tytułu książki Iwony Chmielewskiej – mistrzyni picture booków. Na zajęciach dzieci dowiedziały się, czym są picture booki, ale przede wszystkim uświadomiły sobie, że nawet prosta historyjka obrazkowa może wrażliwego czytelnika skłonić do niebanalnych przemyśleń. Na przykład o tym, że jedni mają za dużo, a inni nie mają niczego, o tym, że warto się dzielić, że wszystko zależy od nas, o tym, że powinniśmy zrobić tyle ile możemy i umiemy, żeby Ziemia była – zgodnie z hasłem TEG – planetą pokoju. Te refleksje uczniowie pogłębili, oglądając teledysk do utworu Michaela Jacksona „Earth Song”.

Etap działań przyniósł fantastyczne efekty. Czwartoklasiści popisali się ogromną wrażliwością, pomysłowością, i kreatywnością tworząc plansze zainspirowane książką i piosenką. Cztery zwykłe miski posłużyły im do wykreowania wizji świata sprawiedliwego, sytego, pięknego, wolnego od chorób i wojen.

Do twórczych działań inspirowała czwartoklasistów nauczycielka bibliotekarka Dorota Jabłońska, która wraz z aktywem bibliotecznym zatroszczyła się, by efekty pracy warsztatowej zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.

Do oglądania plansz zapraszamy do 24 listopada.