TEG w szkolnej czytelni

Klasa V B - lekcja z okazji TEG.jpg

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej (13.11.2023 r. – 17.11.2023 r.) pani
Justyna Mojsewicz - nauczycielka bibliotekarka zorganizowała w czytelni zajęcia dla uczniów klas V i VI pod hasłem ,,Pokój dla planety. Planeta pokoju". Obecne były następujące klasy wraz z nauczycielami :

• Klasa V A pod opieką pani Małgorzaty Sakowicz
  • Klasa V B pod opieką pani Anny Karczewskiej
  • Klasa V C pod opieką pani Anety Polak-Karpowicz
  • Klasa V D pod opieką pana Piotra Maksima
  • Klasa VI A pod opieką pani Małgorzaty Sakowicz
  • Klasa VI B pod opieką pani Anety Polak-Karpowicz
  • Klasa VI C pod opieką pani Anety Polak-Karpowicz
  • Klasa VI D pod opieką pani Bożeny Warzechy-Krasnowskiej

Celem Tygodnia Edukacji Globalnej jest podnoszenie świadomości na temat edukacji globalnej oraz przyczynianie się do bardziej zrównoważonego, pokojowego i sprawiedliwego świata.  Pani Justyna za pomocą prezentacji multimedialnej przybliżyła dla młodzieży i nauczycieli problemy, z jakimi zmaga się Ziemia.

Hasło tegorocznej edycji Tygodnia Edukacji Globalnej najbardziej odzwierciedla piosenka Michaela Jacksona „Earth Song”(Piosenka Ziemi). Piosenka jest poświęcona naszej planecie, zagrożeniom, które na nią czyhają i pomysłom na rozwiązanie problemu. Mówi o problemach, które ludzkość sprawia naturze - faunie i florze na Ziemi. Zarówno obejrzany teledysk, jak i poruszający tekst wywołały ogromne emocje wśród słuchaczy.

(Tu znajdziesz link do piosenki)

Kolejnym wyświetlonym podczas lekcji teledyskiem ilustrującym temat wojny, była piosenka pt. „Psalm dzieci wojny” . Zaśpiewała ją Małgorzata Dzikołowska - wrażliwa dziesięciolatka postanowiła zwrócić uwagę na dramat dzieci w ogarniętej wojną Ukrainie, którym wojna zburzyła cały świat, odebrała poczucie bezpieczeństwa. Małgosia w przejmujący sposób opowiada o wojnie widzianej oczami dziecka.
Obrazy z teledysku i i słowa piosenki chwytały za serce obecnych
na lekcjach uczniów i nauczycieli.

(Tu znajdziesz link do piosenki)

Podsumowując rozważania na temat edukacji globalnej, pani Justyna wspólnie z uczniami przedstawiała pomysły działań, dzięki którym każdy z nas może zadbać o naszą planetę.