Światowy Dzień Liczby π

Uczniowie pod gazetką z oliczbą pi.jpg

Stało się już tradycją, że 14 marca obchodzimy w naszej szkole Światowy Dzień Liczby π (,,pi").

Data nie jest wcale przypadkowa, a związana jest z jej dziesiętnym przybliżeniem . Liczba Pi to stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. Ludzie zetknęli się z nią już w starożytności, zauważając, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą.

Na szkolnym korytarzu można dowiedzieć się więcej ciekawostek o tej niesamowitej liczbie, poczytać pi-ematy, spróbować nauczyć się kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego, czy też obejrzeć prace plastyczne uczniów. Wystawę wykonały uczennice klasy 7c pod kierunkiem pań Marty Grzybowskiej i Anny Kotowskiej.

Na lekcjach matematyki tego dnia również królowała liczba  π (,,pi"). Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli prezentację, dzięki której poznali historię tej liczby, wzory matematyczne wykorzystujące liczbę, wysłuchali wersji muzycznej tej niesamowitej liczby oraz usłyszeli piosenkę ułatwiającą zapamiętanie kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego. Spróbowali również samodzielnie wyznaczyć liczbę, mierząc centymetrem krawieckim obwody różnych przedmiotów w kształcie koła i dzieląc je przez ich średnicę.

To był dzień pełen nauki i zabawy.