Spotkanie z panią Joanną Kossak - siostrzenicą Simony Kossak

i Pani Joanna pokazuje na ekranie zdjęcie Simony Kossak.jpg

9 czerwca z uczniami klas II b, II c, III b i III d naszej szkoły spotkała się Joanna Kossak.

Praprawnuczka Juliusza Kossaka, prawnuczka Wojciecha Kossaka, wnuczka Jerzego Kossaka, córka Glorii Kossak jest nieodrodnym dzieckiem rodu Kossaków. Malowała od dziecka, z pasją i entuzjazmem, głównie konie i portrety. Potem uciekała od malowania, zajmując się grafiką użytkową i tłumaczeniami na język angielski głównie prac związanych z biologią i edukacją przyrodniczą. Miłość do przyrody odziedziczyła po swojej ciotce – profesor Simonie Kossak, ukochanej opiekunce z dzieciństwa. Chociaż urodziła się w Krakowie, od lat mieszka w okolicach Białowieży, to tu wróciła do malowania.

Pani Joanna Kossak pięknie opowiadała uczniom o swoim dzieciństwie w Białowieży, w leśniczówce Dziedzinka, gdzie mieszkała Simona Kossak, o ukochanych zwierzętach Ciotki, ich psotach, figlach i nawykach. Gawędzie towarzyszył pokaz zdjęć autorstwa Lecha Wilczka (z książki ,,Spotkania z Simoną Kossak" oraz prywatnego archiwum Joanny Kossak), które pokazywały codzienne życie na Dziedzińce – gdzie zwierzęta miały prawa równe ,,ludzkim” domownikom.

Gościa powitał dyrektor szkoły, pan Andrzej Danieluk i dwoje uczniów z bukietem kwiatów. Wszyscy zaś pożegnali siostrzenicę naszej patronki owacją na stojąco i burzą oklasków. Opowieści z Dziedzinki ogromnie się dzieciom podobały!

Spotkanie z panią Joanną Kossak w ramach NPRCz 2.0 zorganizowała szkolna biblioteka.

W nowym roku szkolnym zapraszamy do wypożyczalni po książkę Joanny Kossak ,,Konie moje niespętane” z poetyckim komentarzem Jana Leończuka