Rozczytane Podlaskie - uroczysta inauguracja

7 goście czytają dzieciom.JPG

Emilka Chociej z klasy IV B i Emilka Konopka z VII B – jako przedstawicielki naszej szkoły - uczestniczyły w uroczystej inauguracji 2. edycji akcji "Rozczytane Podlaskie" w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

Podczas uroczystości wiceminister MEiN pan Dariusz Piontkowski oraz przedstawiciele lokalnych władz, urzędów, instytucji kultury, mediów i służb mundurowych (około 30 osób) – przeczytało dzieciom fragmenty książek podlaskich autorów: Celiny Zubryckiej i Jakuba Sosnowskiego. Pisarze byli honorowymi gośćmi tej uroczystości. Ryszard Chodyniecki, dyrektor CEN witając dziecięcą publiczność, powiedział, że ma ona moc większą od mocy najpotężniejszych czarodziejów z baśni, bo udało się jej zgromadzić w jednym miejscu i czasie osoby sprawujące najważniejsze urzędy w mieście i województwie, osoby reprezentujące poważne instytucje. Wszyscy przyszli po to, by wspólnie poczytać dzieciom.

Przed publicznością (w której skład wchodzili również laureaci wojewódzkich konkursów plastyczno-czytelniczych) wystąpiły też dzieci z klas I – III białostockich szkół, pokazując Paradę Postaci Literackich, teatrzyk kamishibai i przykład booktalkingu. Entuzjazm młodszych i starszych wzbudziły rebusy z tytułami książek – wszyscy jednakowo cieszyli się, gdy udało się je rozszyfrować.

Organizatorem akcji, która odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (28 maja – 4 czerwca 2022 r.) jest Biblioteka Pedagogiczna CEN w Białymstoku i Rada Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Białymstoku. Akcja skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, nauczycieli i dyrektorów. W szkołach organizatorami spotkań z książką są nauczyciele – bibliotekarze, którzy we współpracy z wychowawcami do wspólnego czytania zapraszają rodziców, pracowników szkoły oraz osoby z zaprzyjaźnionych instytucji. Organizatorom zależy na tym, aby promować autorów i autorki związanych z naszym regionem.

W naszej szkole akcję rozpoczynamy w czwartek 2 czerwca.