O PO WER podczas Wojewódzkiego Konkursu Literackiego ,,Wiersze z szuflady"

Plakat Wojewódzkiego Konkursu Literackiego Wiersze z szuflady.jpg

25 lutego 2021 r. odbyła się gala podsumowująca Wojewódzki Konkurs Literacki „Wiersze z szuflady”. W tym roku wyjątkowo zostało zorganizowane spotkanie wirtualne ze wszystkimi nagrodzonymi i wyróżnionymi uczestnikami oraz ich opiekunami, rodzicami. Do 31 grudnia 2020 r. (termin podany w regulaminie) do organizatorów wpłynęły 182 prace z ponad sześćdziesięciu szkół województwa podlaskiego: 95 w kategorii uczniów klas II–IV, 33 w kategorii uczniów klas V –VI, 54 w kategorii uczniów klas VII–VIII.
   Pan Dyrektor, Andrzej Danieluk, przywitał gości, podziękował za tak liczne uczestnictwo w konkursie, mimo zmienionej formuły z powodu pandemii. Wyraził szczery podziw dla twórczości młodych poetów. Organizatorki, panie: Elżbieta Danieluk, Dorota Jabłońska i Małgorzata Sakowicz podziękowały członkom jury za serce i czas włożony w pracę komisji konkursowej. Od kilku lat do prac w jury oprócz poetki, pani doktor Zofii Olek-Redlarskiej z Uniwersytetu w Białymstoku organizatorzy zapraszają bibliotekarza  Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, panią Grażynę Knap oraz autorkę popularnych książek dla dzieci - panią Katarzynę Janowicz-Timofiejew. Od dwóch lat współpracują z nami poetki: panie Krystyna Gudel i Regina Kantarska-Koper oraz specjalistka do spraw Public Relations pani Anna Kowalewska.
  Jak zawsze uroczystość rozdania nagród stała się dla laureatów okazją do spotkania z popularnymi w naszym regionie autorkami zbiorków poetyckich i poczytnych książeczek dla dzieci. Warto wspomnieć, że i w tym roku zdobywcy nagród otrzymali tomiki jurorek z osobistymi autorskimi dedykacjami. Mogli też wysłuchać ciepłych słów wypowiadanych pod ich adresem przez jurorki, które dzieliły się wrażeniami z lektury wierszy konkursowych, nie szczędząc pochwał, uwag i rad. Laureaci czytali swoje wiersze, dostarczając słuchaczom silnych wrażeń. Jurorki przyznawały, że w ich oczach czasem pojawiały się nawet łzy wzruszenia. Wyrażały uznanie dla dojrzałości i wrażliwości młodych twórców.
  Wszystkie wiersze biorące udział w konkursie można przeczytać w e-bookach, które publikujemy poniżej. Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam sie wydać jeszcze jeden e - tomik zawierający tłumaczenia nagrodzonych utworów na język angielski.
 To było miłe, pogodne popołudnie pełne radości ze spotkania (choć tylko wirtualnego). Nie zabrakło jednak refleksji nad dziwnymi czasami, w których przyszło nam zmagać się z codziennością w cieniu pandemii i kolejnych ,,lockdownów". To był też czas nadziei, wzruszeń i poetyckich uniesień. Uczestnicy konkursu Nasi Drodzy Poeci otworzyli bowiem przed nami swoje dusze i słowami wymalowali kolorowy świat emocji.
   Podczas wirtualnego spotkania opowiedzieliśmy naszym gościom o projekcie PO WER realizowanym w naszej szkole. Zapoznaliśmy wszystkich z e-tomikiem zawierającym przekłady nagrodzonych  wierszy z poprzedniej edycji konkursu na język angielski. W tym roku o tłumaczenia poprosiliśmy laureatów. Poniżej przedstawiamy NAJNOWSZY TOMIK Z PRZEKŁADAMI WIERSZY NA JĘZYK ANGIELSKI.
 W tym roku Wojewódzki Konkurs Literacki „Wiersze z szuflady” został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku ( www.bialystok.pl ), Uniwersytetu w Białymstoku, Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich (Oddział w Białymstoku) oraz Fundacji Sąsiedzi. Patronat medialny objęło Polskie Radio Białystok. Sponsorami nagród były instytucje sprawujące patronaty oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku, Pijalnia Czekolady Wedel w Białymstoku, DRESSLER - Księgarnia Świat Książki na Rynku Kościuszki w Białymstoku, Wydawnictwo VEDA z Warszawy i Oficyna Wydawnicza Impuls z Krakowa.
  Organizatorzy są bardzo wdzięczni wszystkim Uczestnikom i ich Opiekunom, członkom Jury, organizacjom sprawującym patronaty i fundatorom nagród. Dziękujemy!

Zobacz ebook Poems from the Drawer

Zobacz zdjęcia z uroczystej gali