Nasi uczniowie na inauguracji trzeciej edycji akcji "Rozczytane Podlaskie"

m Inauguracja trzeciej edycji akcji Rozczytane Podlaskie.jpg

Marta i Wiktoria Kalickie z klasy V D oraz Borys Stepaniuk z klasy I C – jako laureaci wojewódzkich konkursów bibliotecznych - otrzymali zaproszenie na uroczystą inaugurację 3. edycji akcji "Rozczytane Podlaskie" w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.
   Podczas uroczystości wiceminister MEiN pan Dariusz Piontkowski oraz przedstawiciele lokalnych władz, urzędów, instytucji kultury, mediów i służb mundurowych – przeczytali dzieciom fragmenty książek Tomasza Samojlika: ,,Żubr Pompik" i ,,Bercia i Orson". Pisarz był honorowym gościem tej uroczystości.
Gospodarze, witając dziecięcą publiczność, podkreślali ważną rolę lektury w życiu każdego człowieka. Dziękowali, że osoby sprawujące najważniejsze urzędy w mieście i województwie, reprezentujące najpoważniejsze instytucje potrafiły spotkać się w jednym miejscu i czasie, by wspólnie poczytać dzieciom.
   Przed publicznością (w której skład wchodzili laureaci ogólnopolskich i wojewódzkich konkursów bibliotecznych) wystąpiły też dzieci z SP 45 prezentując bardzo luźną sceniczną adaptację komiksu ,,Umarły las". Entuzjazm wzbudziła krótka lekcja rysunku błyskawicznie przeprowadzona przez Tomasza Samojlika, który zabawnie i ekspresyjnie pokazał, jak szkicując kartofelki, śliwki robaczywki i makaroniki, stworzyć cudnego żuberka lub groźną... ryjówkę.
   Organizatorem akcji ,,Rozczytane Podlaskie", która odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom jest Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i Rada Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Białymstoku. W szkołach organizatorami spotkań z książką są nauczyciele-bibliotekarze, którzy we współpracy z wychowawcami do wspólnego czytania zapraszają rodziców, pracowników szkoły oraz osoby z zaprzyjaźnionych instytucji. Organizatorom zależy na tym, aby promować autorów i autorki związanych z naszym regionem - w tym roku - twórczość Tomasza Samojlika.
   W naszej szkole akcję rozpoczęliśmy we wtorek 30 maja.