Narodowe Czytanie 2023 - ,,Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

Obchody Narodowego Czytania po raz kolejny zorganizowaliśmy wspólnie z zaprzyjaźnioną Filią nr 8 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Do akcji Narodowe Czytanie organizowanej przez Prezydenta RP nasza szkoła włączyła się po raz pierwszy w 2014 r. Do tej pory czytaliśmy wspólnie: ,,Trylogię" Henryka Sienkiewicza, ,,Lalkę" Bolesława Prusa, ,,Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, ,,Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, osiem polskich nowel pozytywistycznych, ,,Balladynę" Juliusza Słowackiego, ,,Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej oraz ,,Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

W tym roku nasze Narodowe Czytanie odbyło się w bardzo kameralnych warunkach.
W poniedziałek 11 września w bibliotece przy ulicy Witosa uczniowie klasy VIII (pod opieką pani Małgorzaty Sakowicz) spotkali się z paniami z Klubu Seniora działającego przy Klanzie. Najpierw pani Jolanta Falkowska (kierownik filii nr 8) w imieniu pracowników powitała gości. Potem seniorki wspaniale, z aktorską swadą przeczytały młodzieży fragmenty ,,Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - powieści przypominanej podczas tegorocznego Narodowego Czytania. Ósmoklasiści wysłuchali również bibliotekarki, pani Joanny Skarżyńskiej, która przedstawiła uczestnikom spotkania przygotowaną specjalnie na tę imprezę prezentację na temat utworu i jego autorki.
Na koniec młodzież otrzymała prezenty - gadżety reklamujące Książnicę Podlaską zapakowane w kolorowe, ręcznie klejone koperty z logo i pieczęcią tegorocznego Narodowego Czytania. Szkolna biblioteka otrzymała natomiast w darze dwa egzemplarze powieści ,,Nad Niemnem" - tradycyjną papierową książkę oraz audiobook.

W szkole szóstoklasiści i siódmoklasiści ze swoimi polonistami 11 i 12 września omawiali prezentację przygotowaną przez panie bibliotekarki z Książnicy Podlaskiej, oglądali sceny z adaptacji filmowej ,,Nad Niemnem" w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego oraz nagranie szkolnego zespołu ,,Abrakadabra" pod opieką pani Anety Polak-Karpowicz śpiewającego pieśń ,,Ty pójdziesz górą" (zobacz TU) i oczywiście czytali fragmenty ,,Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - czasem z podziałem na role, czasem - nie. Czytający występowali jedynie przed kolegami ze swojej klasy, ale bardzo zależało im, żeby ciekawie zaprezentować najbardziej charakterystyczne wyimki z powieści. Atmosferę tych występów można chociaż częściowo odczuć, oglądając zdjęcia z klasowych spotkań z utworem Orzeszkowej.
Wszyscy uczniowie, którzy przynieśli z domu swoje egzemplarze ,,Nad Niemnem" mogli liczyć na pamiątkową pieczęć akcji Narodowe Czytanie 2023.

Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie, a pracownikom Filii nr 8 Książnicy Podlaskiej za bardzo ciekawe materiały, wspaniałe spotkanie i przemiłą współpracę.

Koordynatorki - nauczycielki bibliotekarki SP 43