Narodowe Czytanie 2021

uczniowie w filii.jpg

Obchody Narodowego Czytania po raz kolejny szkolna biblioteka zorganizowała wspólnie z zaprzyjaźnioną Filią Biblioteczną nr 8 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Do akcji Narodowe Czytanie organizowanej przez Prezydenta RP nasza szkoła włączyła się po raz pierwszy w 2014 r. Do tej pory czytaliśmy wspólnie: ,,Trylogię" Henryka Sienkiewicza, ,,Lalkę" Bolesława Prusa, ,,Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, ,,Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, osiem polskich nowel i ostatnio - ,,Balladynę" Juliusza Słowackiego.
   W tym roku Narodowe Czytanie w naszej szkole odbyło się (ze względu na reżim sanitarny) w bardzo kameralnych warunkach. 3, 6 i 7 września 2021 r. poloniści: pani Joanna Fiłończuk i pan Piotr Maksim zaproponowali swoim uczniom z klas siódmych i ósmych obejrzenie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez bibliotekarzy Filii Bibliotecznej nr 8 (ul. Witosa) i oczywiście czytanie fragmentów ,,Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej - czasem z podziałem na role, czasem - nie. Czytający występowali jedynie przed kolegami ze swojej własnej klasy. Szkoda, bo młodzież naprawdę pięknie prezentowała najciekawsze wyimki z dramatu. Dobrze, że atmosferę tych występów można chociaż częściowo odczuć, oglądając zdjęcia z klasowych spotkań z dramatem Zapolskiej. Jedynie uczniowie klasy ósmej a pod opieką pani Małgorzaty Sakowicz wybrali się do Filii Bibliotecznej nr 8 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, aby tam wziąć udział w obchodach Narodowego Czytania. Uczniowie nie tylko zapoznali się z niezwykle ciekawie przedstawioną prezentacją na temat Gabrieli Zapolskiej, ale mogli podziwiać panie bibliotekarki pięknie wcielające się w role postaci dramatu ,,Moralności Pani Dulskiej".
   Bardzo serdecznie dziękujemy pracownikom Filii nr 8 Książnicy Podlaskiej za bardzo ciekawe materiały, wspaniałe spotkanie i przemiłą współpracę.