Dzień Książki na Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku

Miniaturka - zdjęcie grupowe na tle plakatu targowego.jpg

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie z aktywu bibliotecznego (z klas IV - VIII) i klasy Va już 21 kwietnia 2023 r. wzięli udział w 10. Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku.

Najważniejszymi punktami wyjazdu były niewątpliwie spotkania autorskie:

Na pierwszym młodzież spotkała się z panem Piotrem Sochą, twórcą bestsellerowych ,,Pszczół" i ,,Drzew" . Autor tym razem opowiadał o najnowszym, bogato ilustrowanym kompendium wiedzy o obyczajach, przesądach, odkryciach i wynalazkach związanych z brudem, higieną i medycyną, czyli książce ,,Brud. Cuchnąca historia higieny" (do wypożyczenia w szkolnej bibliotece). Dodatkową atrakcją był prowadzący - gwiazda literatury dziecięcej - pan Grzegorz Kasdepke. Obaj panowie w białych ochronnych kombinezonach prezentowali się bardzo zabawnie, a na koniec - pozwolili obrzucić się... fusami z kawy.

Drugie spotkanie - z panem Pawłem Beręsewiczem prowadziła dziennikarka Polskiego Radia Białystok - Dorota Sokołowska. Pan Beręsewicz - pisarz, tłumacz, leksykograf - okazał się niezwykle miłym i otwartym człowiekiem. Po pierwsze - usiadł z nami na widowni, po drugie, pozwolił nam zadać mnóstwo pytań, po trzecie zaprosił Anię z VII a do małego eksperymentu socjologicznego i obdarował ją swoją książką ,,Szeptane". Najwięcej czasu poświęcił najnowszej powieści ,,Mąciciel" (do wypożyczenia w szkolnej bibliotece).

Wiele emocji wzbudziły też króciutkie indywidualne spotkania z autorami podczas rozdawania przez nich autografów. Niektórzy prosili też o wspólne zdjęcia.

Czytelnicy z naszej szkoły dokonali też fantastycznych książkowych zakupów (dla siebie, przyjaciół, członków swoich rodzin), a i zbiory szkolnej biblioteki przy okazji wzbogaciły się o kilka egzemplarzy - z autografami!

Wyjście na targi zorganizowały panie Dorota Jabłońska i Agnieszka Smoleńska dzięki pomocy pani Anastasii Korobkovej.