„Muzeum w pudełku” Muzeum Polin w naszej szkole

Uczniowie słuchają edukatorki..jpg

Jeszcze w ubiegłym roku szkolnym zapisaliśmy SP 43 do udziału w projekcie edukacyjnym organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”. Chętnych na specjalną lekcję muzealną było bardzo wiele szkół z całej Polski i dopiero 28 kwietnia 2023 roku przyszła nasza kolej. Warto było poczekać. Uczniowie klasy V a mieli okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez panią Ewę Borowską, edukatorkę z Muzeum Polin.

Główną częścią warsztatów dla uczniów i uczennic był udział w fabularyzowanej grze narracyjnej "Miasteczko Malki". Gracze wcielili się w postać Antka – współczesnego 12-latka, który niespodziewanie przenosi się 100 lat w przeszłość. Trafia do miasteczka, w którym obok siebie żyli Polacy i Żydzi – takich miasteczek było w dawnej Polsce wiele. Przewodniczką chłopca po mieście jest 11-letnia Żydówka – Malka. Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia dnia codziennego. Uczniowie i uczennice w czasie warsztatów w grupach wykonywali zadania: odszukiwali, wybierali, poznawali zdjęcia archiwalne, repliki obiektów muzealnych i inne przedmioty związane z kulturą żydowską.

W czasie 4. godzin lekcyjnych było miejsce na energetyczną integrację, ale także na dyskusję o różnorodności i wielokulturowości dawnej Polski.

Zestaw edukacyjny "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki", który składa się ze specjalnie zaprojektowanej mapy, zdjęć archiwalnych oraz replik obiektów z kolekcji Muzeum POLIN w postaci druków 3D  wraz z materiałami pomocniczymi do prowadzenia zajęć na stałe został w naszej szkole. Po warsztatach dla uczniów przeprowadzone zostało szkolenie dla nauczycieli, którzy będą mogły zaproponować swoim uczniom i uczennicom niezwykłą lekcję, w czasie której poprzez zabawę i wciągającą grę dzieci poznają podstawowe informacje związane z kulturą i tradycją żydowską.

Zapraszamy nauczycieli do wypożyczania w szkolnej bibliotece pakietu ,,Muzeum w pudełku”.