Międzynarodowy Dzień Migrantów - lekcje biblioteczne

miniatura - uczniowie prezentujący książki z okazji Międzynarodowego Dnia Migrantów..jpg

W ramach Międzynarodowego Dnia Migrantów, który na całym świecie obchodzony jest 18 grudnia i ustanowiony  przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 r., pani Justyna Mojsewicz - nauczycielka bibliotekarka zorganizowała w czytelni zajęcia dla uczniów klas VII. Na zajęcia zaproszone zostały następujące klasy wraz z nauczycielami :

• Klasa VII A pod opieką pana Alana Millera
  • Klasa VII B pod opieką pani Małgorzaty Sakowicz
  • Klasa VII C pod opieką pani Mirosławy Kaliny

Pani Justyna za pomocą prezentacji multimedialnej przybliżyła młodzieży problemy, z jakimi zmagają się migranci na całym świecie. Zwróciła uwagę, że Międzynarodowy Dzień Migrantów ma przypominać o konieczności przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności osób pochodzących z innych krajów.

Siódmoklasiści mieli również okazję obejrzeć film z wypowiedziami papieża Franciszka pt. „Migranci i uchodźcy”. Ojciec Święty apelował w nim do wszystkich ludzi o szacunek, tolerancję i akceptację względem migrantów na całym świecie. Zarówno obrazy z filmu, jak i słowa papieża chwytały za serce obecnych na lekcjach uczniów i nauczycieli.

(Tu znajdziesz link do filmu  https://www.youtube.com/watch?v=6SoGBuau2IA  )

Kwestię ogólnoświatowej migracji odzwierciedla też piosenka zespołu Ich Troje ,,Keine Grenzen -Żadnych granic”. 24 maja 2003 r. utwór został wykonany podczas finału Eurowizji 2003 w Rydze. Utwór miał pokojowe przesłanie, a w prasie mówiło się o nim nawet jako o "hymnie jednoczącej się Europy". Śpiewany był w trzech językach: po polsku, niemiecku i rosyjsku.

(Tu znajdziesz link do piosenki  https://www.youtube.com/watch?v=tYGt9xT7mng )

Kolejny film nt. migracji opowiadał o Tunezji, która jest miejscem przerzutu migrantów z Afryki Subsaharyjskiej do Europy. Przedstawiał on m.in. historię chłopaka, który w oszukiwaniu lepszego życia dla siebie i swojej rodziny imał się różnych zajęć, aby zarobić na niezwykle kosztowny i równie niebezpieczny wyjazd z kraju w celu poprawienia warunków materialnych swojej rodziny.

(Tu znajdziesz link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=LOa60xFhxlc )

Podsumowując rozważania na temat migracji, pani Justyna przedstawiła ciekawostki m.in. o tym, w jakich krajach żyje się najlepiej, w jakim najgorzej, które są najbogatsze, które najbiedniejsze.

Wspólnie z gośćmi prowadząca lekcję doszła do wniosku, iż temat migracji i migrantów jest niezwykle istotną kwestią dla wszystkich ludzi na naszym globie. Lekcja była przykładem otwartości, tolerancji, przyjaznego nastawienia do migrantów i próbą zrozumienia trudnego zagadnienia masowych migracji -jednego z głównych problemów współczesnej Europy i świata.