Język francuski w języku polskim - gra językowa

kobieta.jpg

Francuska gra językowa „Dis – moi dix mots” („Powiedz mi 10 słów” ) poznana przez nauczyciela w czasie pobytu na kursie językowym w Nicei w ramach projektu PO WER na potrzeby lekcji języka polskiego została zmodyfikowana i skrócona do 5 wyrazów.
   Ponadto uczniowie klas 8 musieli odgadnąć , co oznaczają francuskie słowa, które na co dzień występują w języku polskim. Nie było problemu z określeniem wyrazów (wyrażeń) typu: „deja vu”, „rendez – vous”, „croissant” czy „merci”, ale wyjaśnienie „faux pas”, ,,specialite de la maison”, czy „tete – a – tete” wymagało sprawdzenia.
   Wszyscy nie tylko dobrze się bawili, ale również wzbogacili wiedzę i poszerzyli zakres swojego słownika o galicyzmy.
                                                                                                                                       Joanna Fiłończuk