Dzień Ziemi - 22 kwietnia 2023 r.

Gazetka na Dzień Ziemi.jpg

Światowy Dzień Ziemi 2023 pod hasłem „Ziemia na krawędzi”

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi.  Tego dnia, ludzie na całym świecie jednoczą się w swoich działaniach i staraniach, aby poprawić stan czystości naszej  planety i niwelować skutki bardzo szkodliwych działań, które codziennie mają miejsce.

Nasza szkoła również  włącza się do takich działań, aby uświadomić wszystkim, że tak naprawdę, każdy może przyczynić się do poprawy jakości życia na naszym globie. Staramy się rozbudzać w uczniach wrażliwość na piękno przyrody oraz poszerzać ich wiedzę o zależnościach zachodzących w naturze. Obok całorocznych działań ekologicznych takich jak: segregacja śmieci, zbiórka baterii, nakrętek,  akcjach „Sprzątanie Świata 2022”, „Czysty Białystok”, „ Bez stresu dla środowiska” w kwietniu angażujemy się w obchody Święta Ziemi. Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Głównym celem wydarzenia było promowanie w społeczności szkolnej podejścia ekologicznego oraz budowanie postawy wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Nasze działania związane ze Świętem Ziemi rozpoczęliśmy od prac porządkowych wokół budynku szkoły – zgrabiliśmy liście, przygotowaliśmy teren pod sadzenie roślin, posialiśmy trawę. Na lekcjach przyrody i biologii  dominowała tematyka związana z globalnymi skutkami zanieczyszczeń środowiska oraz jego ochroną. W czasie zajęć uczniowie obejrzeli prezentację „ZIEMIA, ZIELONA WYSPA”, która ukazała piękno naszej planety. Wykonane prace plastyczne uczniów klas IV ozdobiły hol szkoły, na którym wystawione zostały również prace przestrzenne wykonane z odpadów recyklingowych. Postacie zwierząt, to prace wykonane przez uczniów klas IV – VIII, którzy wzięli udział w konkursie „Rady na odpady”.  W dniu 21 kwietnia uczniowie klas VI pisali „Listy do Ziemi” z postanowieniami ekologicznymi oraz zachęcające do podjęcia działań mających na celu ochronę naszej planety, a uczniowie klas V redagowali życzenia dla Ziemi z okazji jej święta.

Koordynatorkami przedsięwzięcia związanego z „Dniem Ziemi” były panie: Bożena Warzecha-Krasnowska i Marzena Michalczuk.