Dni Języków Obcych w bibliotece

Dzien Jezykow w bibliotece.jpg

25, 26 i 27 września gazetka przygotowana przez członków Aktywu Bibliotecznego zachęcała do wypożyczenia książki w języku obcym. Dziewczęta z Aktywu reklamowały też planszowe gry językowe z bibliotecznych zasobów. Lekcje z wykorzystaniem tych gier oraz monitora interaktywnego w szkolnej czytelni przeprowadziła pani Danuta Danilewicz w klasach: II a, IV c i V a.

Uczniowie klas drugich i trzecich pod opieką wychowawczyń uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych poświęconych językom obcym. Dzieci, dzięki opowieści graficznej autorstwa Yuvala Noaha Hararegio ,,Sapiens. Część 1. Narodziny ludzkości", przenosiły się w epokę kamienia i towarzyszyły ludziom pierwotnym tworzącym zręby pierwszych języków. Potem z palcem na globusie drugo- i trzecioklasiści przemierzali kontynenty, by wśród ponad 6000 tysięcy języków świata wyodrębnić kilka należących do tych samych grup językowych, przyporządkowywali języki do flag państwowych i poznawali zaskakujące językowe ciekawostki. Dzieci przyglądały się tekstom zapisanym różnymi alfabetami. Poznały najczęściej tłumaczone książki, by swoją podróż zakończyć w XIX-wiecznym Białymstoku, gdzie Ludwik Zamenhof właśnie tworzył esperanto... Tym razem za wehikuł czasoprzestrzenny posłużyła książeczka Mary Rockliff ,,Doktor Esperanto i język nadziei".
Po zajęciach mali czytelnicy obdarowani zakładkami i odrobinką słodyczy wypożyczali książki. Również te w obcych językach...