Dni Bezpiecznego Internetu w SP 43 - podsumowanie

gazetka_tematyczna_bezpieczny_internet.jpg

Luty upłynął w naszej szkole pod hasłem bezpieczeństwa w sieci internetowej, w ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu 2024.

Uczniowie klas I - III wzięli udział w zajęciach o bezpieczeństwie w Internecie, prowadzonych przez wychowawców klas.

Uczniowie klas IV, V i VI, w ramach zajęć informatyki, pogłębiali wiedzę o: zasadach bezpiecznego korzystania z sieci internetowej, cyberzagrożeniach oraz ochronie wizerunku w sieci. Wykonywali plakaty, chmury wyrazowe i animacje zachęcające do przestrzegania zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

W klasach: VIIa, VIIb, VIIc na lekcjach fizyki i w VIIIa na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie pod opieką pani Joanny Zieziuli w ramach realizacji projektu edukacyjnego: ,,Poznaję technologiczne triki - osiągam świetne wyniki" odbyli lekcje o bezpieczeństwie w Internecie z wykorzystaniem prezentacji w Prezi, kodów qr, prezentacji w Genially, krzyżówek i wykreślanek. Poruszono zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych osobowych w Internecie, tworzeniem bezpiecznego hasła do różnych kont, bezpieczeństwem w chmurze, bezpieczeństwem mobilnym, hejtem, phishingiem i hasztagingiem.

W klasach IV, w ramach zajęć kształtujących kreatywność, uczniowie wykonali lapbooki o bezpiecznym korzystaniu z internetu i zagrożeniach w sieci oraz o niepodawaniu nieznajomym swoich danych, o hejcie i cyberprzemocy. Na koniec uczniowie obejrzeli film o bezpieczeństwie w Internecie.

Na godzinie wychowawczej w klasie VIIb pani Małgorzata Stempniewska przeprowadziła zajęcia wychowawcze - prezentacje i warsztaty o tematyce: ,,Skąd się bierze agresja w sieci?”, ,,Radzenie sobie z przemocą” i ,,Bezpieczeństwo w sieci”. Klasa VIIb uczestniczyła także w wyjeździe integracyjno-edukacyjnym na INTERAKTYWNY spektakl ,,HEJTER" grany przez aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia, w którym poruszane były kwestie związane z hejtem w Internecie. Uświadomienie uczniom emocjonalnych, społecznych i prawnych skutków posługiwania się językiem wrogości. Alternatywne, twórcze i wartościowe sposoby spędzania czasu wolnego.

W szkole zostały przeprowadzone dwa konkursy:
klasy I - III: konkurs plastyczny ,,Bezpieczni w sieci”
klasy IV - VIII: konkurs na plakat promujący bezpieczny Internet (grafika komputerowa).

Na korytarzu I piętra, we współpracy z biblioteką szkolną, powstała gazetka tematyczna - Bezpieczny Internet, prezentująca kluczowe zasady bezpiecznego poruszania się po zasobach sieci.

Nauczyciele naszej szkoły brali udział w webinarach przygotowanych przez Polskie Centrum Safer Internet, dzięki którym pogłębili swoją wiedzę na temat:
1) " Jak wykorzystać literaturę do profilaktyki zagrożeń w cyberprzestrzeni?"
2) " Czy sztuczna inteligencja jest jeszcze sztuczna?"
3) " To tylko żart, czy na pewno? o ( cyber) przemocy rówieśniczej/
4) " Rówieśnicza interwencja kryzysowa - jak uczyć młodzież pomagania sobie wzajemnie?"
5) "Jakiej cyfrowej edukacji medialnej potrzebujemy dla młodych ludzi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?"
6) “Standardy Ochrony Dzieci w kontekście bezpieczeństwa online”
7) “Algorytmy traumy - aspekty społeczne i edukacyjne”

Organizatorzy szkolnego DBI 2024 dziękują wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w realizację projektu Dni Bezpiecznego Internetu.