CZYTANIE MA GŁOS! - startujemy!!!

29 września zainaugurowaliśmy w szkole akcję ,,CZYTANIE MA GŁOS!" organizowaną przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Celem akcji jest zachęcenie do głośnego czytania dzieciom, rozwijanie zainteresowań czytelniczych klasyką literacką oraz promowanie literatury dostępnej na wolnych licencjach. W tym roku przybliżaliśmy dzieciom postać i twórczość Janusza Korczaka. Dni Głośnego Czytania w naszej szkole trwały od 29 września do 5 października 2023 r.

Nauczycielki bibliotekarki do czytelni zaprosiły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I i IV. Dzieci w skupieniu wysłuchały mówionej, śpiewanej, czytanej opowieści o Starym Doktorze i mieszkańcach domu przy Krochmalnej 92. Pierwszoklasiści z przejęciem poznawali swoich rówieśników pokazanych w picturebooku ,,Pamiętnik Blumki" oraz zasady, którymi kierowali się na co dzień podopieczni Doktora i pani Stefy.  Czwartoklasiści zaskakiwali swoją dojrzałością i wiedzą na temat bardzo trudnej historii II wojny światowej. Wszyscy pochylaliśmy się nad obowiązkami i prawami dziecka. Te lekcje budziły sporo emocji. Dlatego w grupie 3/4-latków całe zajęcia (prowadzone z udziałem dziewcząt z Aktywu Bibliotecznego) poświęciliśmy uczuciom, ich rozpoznawaniu,  nazywaniu i wyrażaniu. Maluchy świetnie się bawiły, z uwagą wysłuchały fragmentów książki ,,Co robią uczucia?" i wyraźnie zadowolone opuszczały czytelnię.

Wychowawczynie klas drugich i trzecich oraz poloniści w klasach piątych zajęcia poświęcone Januszowi Korczakowi przeprowadzili w swoich salach. Fragmenty tekstów autora ,,Króla Maciusia Pierwszego" czytali nauczyciele lub zaproszeni goście. Najczęściej byli to rodzice, jednak w klasie 2d gościły panie z Klubu Aktywnego Seniora Klanzy - Centrum Aktywności Wielopokoleniowej. W klasach 2b, 2c i 2d dzieci rysowały ilustracje do wysłuchanych tekstów. Uczniowie 3b po wysłuchaniu czytania mamy Hani i taty Zuzi wpadli na pomysł, że też mogliby zostać młodymi władcami. Swoje pierwsze rozporządzenia, które wydaliby swojemu ludowi, przedstawili w postaci prac literacko-plastycznych.

Podczas wojewódzkiej inauguracji akcji ,,CZYTANIE MA GŁOS” (on-line) uczestnicy (w tym uczniowie naszej szkoły) wysłuchali fragmentów tekstów Korczaka w wykonaniu Agnieszki Możejko-Szekowskiej - aktorki Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Katarzyna Gosk - kierowniczki Biblioteki Pedagogicznej Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku oraz
Anastasii Korobkovej - asystenta nauczyciela do dzieci z Ukrainy z SP 43 (tumaczenie na język ukraiński).

Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Pracowników naszej szkoły do udziału w dalszej części akcji – szczegóły oraz filmiki z tekstami czytanymi podczas inauguracji dostępne są na stronie CEN - zobacz tu.