Apel Pamięci

Apel Pamięci w SP 43 w Białymstoku - uczennica wystepuje przed kolegami.jpg

19.09.2022 r. uczniowie klas 4-8 wraz z nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej, aby dać świadectwo pamięci o tragicznych wydarzeniach z września 1939 roku, gdy nasz kraj zaatakowały dwa totalitarne państwa: 1 września 1939 r. hitlerowska III Rzesza i 17 września 1939 r. stalinowski Związek Sowiecki.

W okresie okupacji sowieckiej praktycznie co piąty białostoczanin „zniknął” ze swego mieszkania, kamienicy, domu… Niemal każda rodzina została dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały wielkie straty ludnościowe, doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku Białegostoku.

Przez wiele dziesięcioleci ci, którzy ocaleli i wrócili, milczeli na temat wywózek na Sybir. Tylko fragmenty wspomnień, „okruchy pamięci”, docierały do świadomości Polaków. Zima, przenikliwy mróz, ciemna noc, etapy, strach, tęsknota za domem, śmierć najbliższych… – te słowa powtarzano najczęściej…

Apel Pamięci przygotowali uczniowie klasy 8a: Wiktoria Jakubowska przeczytała informacje historyczne, Weronika Gołaszewska przedstawiła wiersz Marii Wielgosz „Dziecko Syberii”, a  Michał Poświątny, Sebastian Kazimierski i Kacper Łukjańczuk zadbali o stronę techniczną uroczystości.

Przygotowały panie: Aneta Dziewiątkowska,  Joanna Fiłończuk, Mirosława Kalina
Zarząd Samorządu Uczniowskiego SP 43